Ładowarka teleskopowa to nie tylko branża budowlana!
Ładowarka teleskopowa jest niezbędna do wykonywania wielu prac związanych z przemieszczaniem i podnoszeniem ładunków o dużej masie. Jest powszechnie wykorzystywana przy pracach ziemnych stanowiących stały element każdej inwestycji budowlanej. Czym charakteryzuje się ładowarka teleskopowa i do jakich innych prac, poza budownictwem, można ją wykorzystać?
Ładowarka teleskopowa, co to jest?
Ładowarka teleskopowa to rodzaj wózka widłowego czołowego, wyposażonego w wysięgnik o zmiennej wysokości ? stąd właśnie wzięła się nazwa urządzenia. Ramię ładowarki, przeznaczone do przenoszenia ładunków, budową przypomina teleskop – można je wydłużyć na pożądaną wysokość i jednocześnie operować nim zarówno w pionie, jak i na boki.
Ładowarki teleskopowe podział
Ładowarki teleskopowe dzieli się na:
- ładowarki czołowe (sztywne) – modele w których kabina nie obraca się względem podwozia. Ramię jest zainstalowane za kabiną w sposób umożliwiający mu jedynie ruch w kierunku pionowym. Przeważnie mają kompaktowe wymiary, ale dostępne są także rozbudowane wersje z podporami, zapewniające wyższy udźwig.
- ładowarki obrotowe – modele w których kabina może się obracać względem podwozia, co ułatwia nie tylko podnoszenie ładunków, ale także ich przenoszenie w poziomie.
Zastosowanie ładowarki teleskopowej
Ładowarki czołowe i ładowarki obrotowe to wielofunkcyjne urządzenia o wysokim potencjale użytkowym. Stąd ich coraz większa popularność i szerokie zastosowanie ładowarek teleskopowych w takich obszarach jak:
- budownictwo,
- rolnictwo,
- branża wydobywcza,
- lotnictwo,
- przestrzeń miejska,
- leśnictwo i przemysł drzewny.
Przykładem wyjątkowo uniwersalnej maszyny o dużej mocy (170 KM), wykorzystywanej w wielu branżach, jest ładowarka teleskopowa Merlo TF 50.8, której funkcjonalność można łatwo zmieniać w zależności od tego, jaki osprzęt do niej zastosujemy.
Ładowarka teleskopowa na placu budowy
Ładowarka na placu budowy jest niezastąpionym urządzeniem wykorzystywanym do przenoszenie i podnoszenie ciężkich ładunków, materiałów budowlanych, prefabrykatów, a nawet aparatów i urządzeń np. do natryskowego tynkowania elewacji. Doskonale poradzi sobie z transportem elementów konstrukcyjnych – drewnianych, betonowych czy stalowych. Trudny czy rozkopany teren dla ładowarki teleskopowej nie jest przeszkodą nie do pokonania.
Ładowarka teleskopowa w branży rolniczej
Ładowarka teleskopowa w rolnictwie już nie zaskakuje – obecnie ładowarki są stałym wyposażeniem nowoczesnych gospodarstw. Odpowiednio dobrany osprzęt do ładowarki teleskopowej umożliwia m.in. przemieszczanie bel słomy czy sianokiszonki, siana, worków typu big-bag, paszy, płodów rolnych, palet, beczek z nawozem itp. Rozładowywanie i ładowanie materiałów czy stawianie ogrodzeń to zadania łatwiejsze do wykonania z ładowarką.
Ładowarka teleskopowa w branży wydobywczej
Ładowarka w kopalniach podziemnych i odkrywkowych ułatwia sprawne przenoszenie ładunków, a nawet wykonywanie prac związanych z samym wydobyciem – zbieranie, ładowanie urobku. Pod ziemią stosuje się zazwyczaj pojazdy elektryczne, które nie generują szkodliwych spalin.
Ładowarki teleskopowa w lotnictwie
Ładowarka teleskopowa na lotnisku wykorzystywana jest przede wszystkim jako platforma transportowa, która pozwala serwisantom na wykonanie szybkiego przeglądu ogromnej maszyny, zatankowanie samolotu czy wykonywanie różnego rodzaju napraw. Ładowarka w doku czy miejscu postojowym lotniska to już normalny widok.
Ładowarka teleskopowa w przestrzeni miejskiej
Ładowanie i rozładowywanie przy pracach porządkowych w parkach, przy sprzątaniu zieleni, odpadów itp. – ładowarka w mieście zastępuje z powodzeniem wózek widłowy.
Wynajem ładowarki teleskopowej w Szczecinie
Wyżej przedstawiliśmy przykładowe możliwości wykorzystania ładowarki teleskopowej – ten sprzęt może przydać się Klientom z wielu branż przy wielu inwestycjach.
Jeżeli potrzebujesz uniwersalnej maszyny do realizacji swojej inwestycji – zgłoś się do nas! Oferujemy wynajem ładowarki teleskopowej w Szczecinie wraz z operatorem. Zapewniamy bogaty osprzęt ładowarki oraz transport maszyny na miejsce pracy.